Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

Piramida Franciszka Łakińskiego

Grobowiec został wzniesiony ok. 1845 roku na wzgórzu pośród sosen po śmierci Franciszka Łakińskiego, który był Rotmistrzem Wojsk Polskich. Na jego cześć na wzgórzu postawiono 10 metrową piramidę z czworoboczną podstawą, która została wykonana z gładzonych i ciosanych kamieni polnych. Franciszek Łakiński (ur. w 1767 r. zm. w 1845 r.) zasłużył się podczas wojen napoleońskich (w latach 1804-1814 piastował on stanowisko rotmistrza wojsk napoleońskich), za co został otrzymał Order Virtuti Militarii oraz został uhonorowany francuską Legią Honorową za walki narodowo-wyzwoleńcze.

Po zakończeniu służby w wojsku, Łakiński osiedlił się na stałe w Wągrowcu, gdzie mieszkał aż do śmierci.

W testamencie, Rotmistrz przekazał duże kwoty na instytucje publiczne i pomoc mieszkańcom. Jego majątek został przekazany m.in. na dom sierot, szpital oraz na ubrania dla biednych dzieci. Oprócz tego, sześć par, które brały ślub w dniu jego imienin mogło liczyć na procent od 6 tysięcy talarów, co pozwalało im na godziwe zagospodarowanie.

Nietypowy kształt grobowca w postaci graniastosłupa o kwadratowej podstawie wymyślił sam Franciszek Łakiński.

Piramida posiada wejście zamknięte metalowymi drzwiami, które w dawnych czasach zdobił napis wykonany z kutych liter. Podczas budowy grobowca w jego sąsiedztwie umieszczono słupy, na których zwieńczeniach znajdowały się orły napoleońskie. Niestety podczas II wojny światowej zostały one skradzione i do dnia dzisiejszego nie udało się ich odzyskać.

Niedaleko piramidy, na tym samym wzgórzu znajduje się kolumna o barokowych kształtach, której czubek zdobi wykonany z kutego metalu koń. Zgodnie z ówczesną tradycją pochowano tu konia Łakińskiego.

Podczas budowy grobowca, puste w tamtym czasie wzgórze obsadzono sosnami. Jak głosi legenda rotmistrz miał powiedzieć, że Polska odzyska niepodległość w momencie, gdy drzewa przerosną piramidę. Słowa te spełniły się po zakończeniu I wojny światowej.

Zdjęcia piramidy Łakińskiego

Kamienny grobowiec Franciszka Łakińskiego w kształcie piramidy położony koło Wągrowca Pomnik konia Franciszka Łakińskiego

Położenie grobowca - piramidy Franciszka Łakińskiego

Piramida położona jest między Wągrowcem a Łaziskami na drodze krajowej 190 z Wągrowca do Gniezna. Grobowiec leży na zalesionym wzgórzu przy parkingu znajdującym się tuż przy szosie.


Pokaż Piramida Franciszka Łakińskiego w Wągrowcu na większej mapie
Dodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Data: 2016-06-06 19:24:40
mkil: bardzo fajne miejsce, z ciekawą historią szkoda że pomnik zaczyna się rozpadać w niedługim czasie niebędzie tam po co iść na spacer. może władze wkońcu zainwestują w remont

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Rycerze gotowi do bitwy podczas Festynu Cysterskiego

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook