Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

Atrakcje turystyczne w Wągrowcu

Wągrowiec jak na małe miasto posiada bogatą historię, wiele zabytków i ciekawych miejsc. Do najbardziej znanych atrakcji miasta zaliczyć można:

Cmentarz żydowski - lapidarium

Cmentarz żydowski

Lapidarium żydowskie w Wągrowcu powstało w XIX wieku. Położeniem cmentarza jest wzniesienie nad Jeziorem Durowskim przy ulicy Kościuszki.

I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu przy ulicy Klasztornej

I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu

LO przy ulicy Klasztornej działa już od ponad 140 lat. Utworzone podczas zaboru pruskiego przetrwało 2 wojny światowe i okupację wojsk niemieckich oraz rosyjskich. Do szkoły tej uczęszczali znani w całej Polsce sportowcy, artyści oraz politycy.

Jezioro Durowskie w Wągrowcu, plaża, kąpielisko, przystań żeglarska

Jezioro Durowskie

Jedna z głównych atrakcji turystycznych, położona w samym centrum miasta. Idealne miejsce do spacerów i podziwiania piękna przyrody przez cały rok. Jezioro od ulicy Kościuszki posiada piaszczystą plażę, strzeżone kąpielisko, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz przystań żeglarską.

Klasztor pocysterski w Wągrowcu

Klasztor pocysterski w Wągrowcu

Opactwo cystersów - Klasztor pocysterski w Wągrowcu to kolejna świątynia stanowiąca jedną z większych atrakcji turystycznych miasta.

Kościół farny z drewnianą dzwonnicą

Kościół farny z drewnianą dzwonnicą

Budynek należący do parafii pw. św. Jakuba Apostoła to najstarsza świątynia w Wągrowcu. Powstał w XVI wieku i został wybudowany w późnogotyckim stylu połączonym z wczesnorenesansowym.

Muzeum Regionalne w Wągrowcu

Muzeum Regionalne w Wągrowcu

Działające od 1987 roku w tzw. Opatówce Muzeum Regionalne, to miejsce, w którym można bliżej poznać historię regionu. W jego zbiorach znajduje się wiele cennych eksponatów w tym m.in. fotografie Kazimierza Nowaka, kolekcja sztuki biblijnej, zbiór sztuki, zbiory etnograficzne i historyczne. W muzeum można również podziwiać niezwykłe, wędrujące kolekcje oraz eksponaty podarowane przez ofiarodawców (nie tylko z regionu).

Ośrodek Sportu i Rekreacji OSiR w Wągrowcu

Ośrodek Sportu i Rekreacji OSiR

Świetnie wyposażona baza treningowa w Wągrowcu jest znana i ceniona w całej Polsce. Sportowcy w tutejszym Ośrodku Sportu i Rekreacji mogą trenować aż kilkanaście różnych dyscyplin sportowych. Do ośrodka należy hala sportowa, dwa boiska piłkarskie, w tym jedno posiadające certyfikat FIFA wyposażone w sztuczną murawą i lekkoatletyczną bieżnię tartanową.

Piramida w Wągrowcu - grobowiec Franciszka Łakińskiego

Piramida Łakińskiego - (grobowiec Franciszka Łakińskiego)

Piramida jest grobowcem Franciszka Łakińskiego, który w latach 1808 do 1814 był rotmistrzem wojsk polskich. Została ona wykonana z ciosowych kamieni i ma wysokość 10 metrów.

Rezerwat przyrody Dębina

Rezerwat przyrody Dębina

Został utworzony w 1957 roku i objął ponad 30 ha lasu grabowo-dębowego. Jego główną atrakcją jest mierzący 34m dąb Kornfanty - stanowiący pomnik przyrody. Oprócz niego w rezerwacie Dębina żyje 350 gatunków roślin, wśród których jest 16 gatunków drzew i 22 gatunki krzewów.

Bifurkacja rzek w Wągrowcu - skrzyżowanie Nielby i Wełny

Skrzyżowanie (bifurkacja) rzek Wełny i Nielby

Skrzyżowanie pod kątem prostym dwóch rzek - Nielby i Wełny błędnie nazywane jest bifurkacją. Zjawisko to powstało w wyniku ingerencji człowieka podczas prac melioracyjnych.

Tańcząca fontanna na Rynku w Wągrowcu

Tańcząca fontanna na Rynku

Największą atrakcją wągrowieckiego Rynku jest tańcząca fontanna. Daje ona niezwykłe pokazy, podczas których woda porusza się w rytm 1 z 10 utworów. Całość jest bardzo widowiskowa szczególnie nocą dzięki kolorowej iluminacji.

Wieża widokowa, wspinalnia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wągrowcu

Wieża widokowa (wspinalnia OSP)

Wągrowiec można podziwiać z góry z kilku miejsc. Jednym z nich jest wspinalnia OSP w Wągrowcu. Wieża ta na szczycie ma taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.


Dodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Budynki PKP na tle spalonego budynku

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook