Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

Muzeum Regionalne

Powstała dopiero w 1987 roku placówka była planowana dużo wcześniej. Pierwsze pomysły na stworzenie muzeum w Wągrowcu pojawiły się w międzywojennym okresie, jednak jego relizacja rozpoczęła się dopiero kilkadziesiąt lat później. Siedzibą Muzeum Regionalnego jest tzw. Opatówka, która powstała w XVII wieku i wcześniej stanowiła siedzibę opata wągrowieckich cystersów.
Placówka w swoich bogatych zbiorach posiada ok. 3500 eksponatów, głównie historycznych, etnograficznych oraz sztuki. Duża ich część przedstawia historię miasta i całego regionu. Pośród wielu cennych przedmiotów dostępnych dla zwiedzających są m.in. dokumenty cechowe, prace artystyczne, a także zbiory etnograficzne. Szczególnie cennym eksponatem jest kompletne wyposażenie warsztatu pracy pałuckiego rybaka, które muzeum otrzymało od mieszkańca Wągrowca.
Każdego roku placówka bierze udział w organizacji Wągrowieckiego Festynu Cysterskiego.

Wystawy dostępne na terenie placówki:

Historyczna - pomaga poznać dzieje miasta i mieszkańców od czasów prehistorycznych po współczesne. Zbiory z tego działu obejmują liczne pamiątki po cechach żyjących na okolicznych terenach i pochodzą z okresu od XVII do XX wieku. Oprócz tego muzeum posiada pamiątki zarówno po świeckich jak i religijnych organizacjach społecznych (m.in. po Bractwie Kurkowym i harcerstwie), wiele dokumentów, książek, zdjęć oraz innych prac przedstawiających miasto. Wśród nich znajdują się również prace Napolona Ordy, znanego rysownika, malarza, pianisty i kompozytora żyjącego w latach 1807 - 1883.
Duża część wystawy opisuje życie i pracę cystersów oraz ks. Jakuba Wujka.

Etnograficzna - przybliża ludową kulturę z okolic miasta oraz całego regionu Pałuk. Zbiory obejmują przedmioty z życia codziennego ówczesnych mieszkańców. Są wśród nich m.in. meble, rolnicze narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz przedmioty wykonane przez lokalnych rzemieślników. Wystawa obejmuje również bogate zbiory sztuki ludowej, w tym liczne obrazy, rzeźby, grafiki, czy artystyczne przedmioty wykonane przez kowalów. Największą kolekcję z tej kategorii stanowi sprzęt rybacki, który służył ponad 50 lat wągrowieckiemu rybakowi - Janowi Lewandowskiemu.
Sztuki - obejmuje sakralną sztukę nieprofesjonalną oraz współczesne malarstwo. W kolekcji znajduje się ponad 40 obiektów, w tym prace z plenerów plastycznych artystów środowiska poznańskiego m.in.: Jadwigi Eichlerowej, Barbary Houwald, Ildenfonsa Houwalda, Barbary Kosteckiej oraz Leszka Kosteckiego.

Zbiory sztuki biblijnej - przedstawiają sposób pojmowania tematyki religijnej. Kolekcja liczy ok 280 obiektów sztuki ludowej i amatorskiej, wśród której znajdują się liczne, drewniane rzeźby, obrazy wykonane na szle i płótnie oraz grafiki. Ich autorami w dużej części są współcześni, nieprofesjonalni artyści z całej Polski.

Fotograficzna - obejmująca zbiór 120 zdjęć wykonanych przez znanego podróżnika Kazimierza Nowaka w latach 30-tych XX wieku. Fotografie zostały wykonane podczas jego podróży po Afryce. Autor zdjęć prawdopodobnie był pierwszym człowiekiem, który samotnie pokonał drogę wiodącą z północy Afryki na południe i z powtotem. Trasę tą liczącą 40 tys. km pokonał pieszo, na rowerze, koniu, wielbłądzie oraz czółnem. Jego prace przedstawiają kulturę oraz życie duchowe mieszkańców Afryki, jak również bujną przyrodę tego kontynentu.

Wśród swoich eksponatów Muzeum Regionalne posiada również wędrujące, niezwykłe kolekcje, które z powodu ograniczonej powierzchni są często wypożyczane do innych placówek. Obejmują one zbiór etykiet zapałczanych z całego świata (ok. 4500 sztuk) oraz zbiór ponad 500 muszli z różnych mórz świata.


Dane kontaktowe:

Muzeum Regionalne
62-100 Wągrowiec,
ul.Opacka 15,
tel. 67 26 85 911
tel. kom. 515 041 938
Strona www: www.opatowka.pl
e-mail: muzeum@opatowka.pl

Lokalizacja





Dodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Bębniarz grający muzykę z Ameryki Południowej

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook