Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

Cmentarz żydowski w Wągrowcu

W XIX wieku na wzniesieniu nad Jeziorem Durowskim powstał pierwszy cmentarz żydowski w Wągrowcu. Został on zniszczony przez nazistów podczas II wojny światowej. Mimo, że był on nieużytkowany od 1939 roku, dopiero w 1954 roku Miejska Rada Narodowa postanowiła go ostatecznie zamknąć. Ocalałe płyty nagrobkowe zostały usunięte z terenu cmentarza w drugiej połowie lat 60. Na ich miejscu został wzniesiony skansen poświęcony rybactwu, a po jego pożarze rosarium, które zostało zniszczone przez wandali.
Lapidarium żydowskie zostało odnowione w 2001 roku dzięki młodzieży z Wągrowca i partnerskich miast Adendorfu i Gyula. Części płyt nagrobnych zostały wyciągnięte ze Strugi Gołanieckiej oraz brzegów jeziora.
29 listopada 2001 roku została odsłonięta płyta pamiątkowa poświęcona Śydom z Wągrowca.

Nagrobki na żydowskim cmentarzu w Wągrowcu żydowski cmentarz w Wągrowcu Lapidarium żydowskie w Wągrowcu Kwiaty na żydowskim nagrobku Pamiątkowa tablica na cmentarzu żydowskim Płyta upamiętniająca żydów z Wągrowca Nagrobki na żydowskim cmentarzu w Wągrowcu  Cmentarz żydowski nad jeziorem w Wągrowcu


Pokaż Cmentarz żydowski Wągrowiec - lapidarium żydowskie na większej mapie
Dodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Rycerze przed walką podczas Festynu Cysterskiego

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook