Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

7 najczęściej popełnianych błędów podczas rozmów kwalifikacyjnych o pracę

Rozmowa kwalifikacyjnaPodczas rozmowy kwalifikacyjnej należy wystrzegać się popełnienia błędów, które przekreślą nasze szanse na zdobycie posady. Poniżej przedstawione zostały najczęściej popełniane grzechy przez kandydatów do pracy. Niezastosowanie się do którejkolwiek z poniższych porad zmniejsza szanse na otrzymanie zatrudnienia od pracodawcy. Według badań przeprowadzonych na bezrobotnych, zastosowanie się do tych reguł zwiększyło szanse zatrudnienia aż o 48%.



1. Nie skupiaj się wyłącznie na dużych korporacjach.
Najwięcej wolnych stanowisk znajduje się w małych i średnich firmach i to właśnie w nich mamy największe szanse na otrzymanie zatrudnienia. Takie przedsiębiorstwa po umieszczeniu w CV może nie wyglądają tak dobrze jak znane korporacje, ale przeważnie zapewniają większe szanse rozwoju i awansu. Rozmowa kwalifikacyjna w małych i średnich firmach przeważnie składa się z 2 etapów i prowadzona jest przez przyszłego przełożonego, a nie dział kadr.
2. Nie szukaj pracy wyłącznie samodzielnie i tylko zamieszczając ogłoszenia i wysyłając życiorysy.
Zwiększ szansę znalezienia pracy po przez przeglądanie ogłoszeń na portalach z ogłoszeniami o pracę, zarejestruj się w miejscowym PUP-ie (Powiatowym Urzędzie Pracy) i podpytaj znajomych. Większość pracodawców z małych firm oraz przedsiębiorstw w małych miastach umieszcza oferty pracy w Powiatowych Urzędach Pracy oraz lokalnych gazetach. Duże firmy oraz przedsiębiorstwa w dużych miastach umieszczają z kolei ogłoszenia głównie na portalach branżowych oraz w serwisach z ogłoszeniami o pracę.
3. Nie idź na rozmowę bez wcześniejszego przygotowania i znalezienia informacji na temat firmy.
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, możesz się spodziewać pytań związanych z przyszłym zakładem pracy. Osoby prowadzące rekrutację, często zadają takie pytania jak np.: "Co wie Pan/Pani na temat naszej firmy/działalności?", "Jak wyobraża sobie Pan/Pani pracę w naszym przedsiębiorstwie?" czy "Jakie ma Pan/Pani oczekiwania w związku z pracą w naszym przedsiębiorstwie?". Warto więc przed wybraniem się na rozmowę kwalifikacyjną odwiedzić chociażby stronę internetową przyszłego pracodawcy i przeczytania informacji znajdujących się w zakładce "O firmie". Jeśli znamy osobę pracującą lub taką, która pracowała w danym przedsiębiorstwie, to koniecznie powinniśmy wyciągnąć informacje na temat działalności firmy.
4. Nie pozwól, aby Twój życiorys stanowił plan rozmowy w sprawie przyjęcia do pracy.
Podczas rozmowy o pracę nie wystarczy wyłącznie odpowiadać na pytania rekrutera. Masz prawo, a nawet obowiązek zadawać pytania związane z Twoją przyszłą posadą. Jest to bardzo wskazane, ponieważ przyszły pracodawca widzi, że taka osoba jest zainteresowana ofertą pracy, a nie przyszła tylko "odbębnić" rozmowę kwalifikacyjną.
5. Nie skupiaj się wyłącznie na sobie i korzyściach jakie odniesiesz dzięki otrzymaniu posady w danej firmie.
Zwróć uwagę pracodawcy na to w jaki sposób jego przedsiębiorstwo zyska oferując Ci pracę. Osoba prowadząca rekrutację szuka pracownika, który wniesie coś do firmy, a nie osoby do przyuczenia, która po zdobyciu wiedzy zacznie szukać innej pracy. Przedstaw zalety jakie niesie ze sobą zatrudnienie akurat Twojej osoby, podkreśl, czym wyróżniasz się z pośród innych kandydatów.
6. Staraj się ograniczać wypowiedzi, by nie trwały one ponad 2 minuty.
W przypadku, gdy Twoja wypowiedź będzie monotonna i potrwa ponad 2 minuty, osoba prowadząca rekrutację może mieć problemy z zapamiętaniem istotnych kwestii. Należy formułować zwięzłe oraz konkretne zdania. Warto również używać intonacji w celu zaznaczenia istotnych informacji.
7. Nie sprawiaj wrażenia osoby, która desperacko poszukuje byle jakiego zatrudnienia.
Pokaż pracodawcy, że zależy Ci na pracy, ale jednocześnie nie sprawiaj wrażenia, że jesteś w desperacji i podejmiesz każdą pracę za dowolną stawkę. Przed rozmową kwalifikacyjną zorientuj się ile średnio zarabiają osoby z Twoim doświadczeniem i umiejętnościami na stanowisku, na które aplikujesz. Jeśli pracodawca pyta ile chciałbyś zarabiać, nigdy nie mów, że nie myślałeś nad tym, albo, że będziesz pracował, za kwotę jaka zostanie Tobie zaoferowana. Najlepszym wyjściem jest określenie pewnego przedziału zarobków jakie by Cię interesowały.

Dodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Data: 2014-01-14 14:45:21
blanche: I pomyśleć, że mały szczegół może przesądzić o tym, czy dostaniemy pracę... Polecam do lektury inny tekst na ten temat - niech każdy kandydat przeczyta możliwie wszystko o błędach! http://www.praca-polska.blog.gowork.pl/nalezy-tego-unikac/

Data: 2012-07-24 23:33:41
ania: wszystko fajnie tylko dla większości obecnych pracodawców kluczowa jest odpowiedź czy jesteś w stanie pracować za najniższą krajową..

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Aleja Jana Pawła II

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook