Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu (błędnie nazywane bifurkacją Nielby i Wełny)

Bifurkacja rzek jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Występuje ono przeważnie na równinnych terenach i dotyczy rzek o łagodnym nurcie. Istotą bifurkacji jest rozdzielenie rzeki na co najmniej dwa ramiona, które płyną do różnych dorzeczy.
Z powodu, że w Wągrowcu Nielba przecina Wełnę, a po kilku kilometrach wpada do niej, zjawisko to nie jest bifurkacją, tylko skrzyżowaniem rzek. Dodatkowo nie jest to zjawisko naturalne. Skrzyżowanie Nielby i Wełny zostało wykonane podczas prac melioracyjnych przez cystersów ok 1830 roku. Autorem tego rozwiązania był Adalber Schulemann z Bydgoszczy. Jego celem była ochrona miasta, zwanego wówczas Wongrowitz, przed powodziami oraz utrzymanie na Wełnie odpowiedniego poziomu wód do napędzania młynu.
Wody obu rzek mieszają się ze sobą w niewielkim stopniu. W miejscu ich skrzyżowania nie występują żadne wiry, dzięki czemu wody Nielby i Wełny przepływają niemal na wprost. Jest to możliwe dzięki odmiennym właściwościom fizykochemicznym takim jak temperatura, natlenienie, odczyn pH, obecność takich zanieczyszczeń jak fosfor czy związki azotu. Cechy te umożliwiają wodom jednej rzeki płynąć pod wodami drugiej.
Rzeki krzyżują się niemal pod kątem prostym. Zjawisko to mimo, że nie jest bifurkacją, warte jest obejrzenia z bliska.

Zdjęcia skrzyżowania rzek w Wągrowcu

Skrzyżowanie 2 rzek - Wełny i Nielby w Wągrowcu Bifurkacja rzek (Nielby i Wełny) w Wągrowcu

Miejsce bifurkacji rzek w Wągrowcu na mapie


Pokaż Bifiurkacja rzek Wełny i Nielby na większej mapie

Obejrzyj filmDodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Kamienice nocą wokół rynku

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook