Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

Rezerwat Dębina

Utworzono go w 1957 roku na powierzchni 30,39 ha dębowo-grabowego lasu. Rezerwat jest położony na piaszczysto-żwirowej terasie rzeki Wełny, 4 km na zachód od centrum Wągrowca. Można do niego dojechać leśną drogą, która znajduje się ok 1 km poza granicą miasta. Odchodzi ona w prawo od Drogi Wojewódzkiej 241 prowadzącej do Rogoźna.


Teren ten jest szczególnie cenny dla naukowców badających żyjące tu gatunki roślin. Rezerwat jest również wykorzystywany w celach edukacyjnych. Część lasów objętych ochroną podlegała jej już w 1933 roku. Rezerwat nosił wtedy nazwę Durowo i powstał głównie w celu ochrony kolonii czapli siwych, która składała się z ponad 200 gniazd.

W lasach objętych ochroną rośnie bardzo bogata flora obejmująca 448 gatunków roślin naczyniowych oraz bogate runo. Oprócz tego, żyje tu liczna fauna, z której większość to ptactwo, w tym czaple siwe. Na terenach tych rośnie 16 gatunków drzew, z czego głównie są to dęby szypułkowe, graby, lipy drobnolistne, jawory oraz w mniejszym stopniu buki i wiązy szypułkowe. Oprócz drzew, w Dębinie można spotkać 22 gatunki krzewów. Najbardziej imponującym gatunkiem w rezerwacie jest dąb szypułkowy, który dorasta do ogromnych rozmiarów. Dobrym tego przykładem jest pomnik przyrody - dąb Korfanty, którego obwód pnia wynosi 3,9 m, a wysokość 34 m. Rośnie on przy wschodniej granicy rezerwatu i jest jednym z najbardziej okazałych drzew tego gatunku w Polsce.

W lasach rezerwatu dominuje grąd środkowoeuropejski (zajmuje 90% powierzchni), jednak można tu również znaleźć łęg wiązowo-jesionowy, nieduży obszar świetlistej dąbrowy, a także łęg olszowy. Łącznie z wymienionymi skupiskami roślin, występuje tu 12 zbiorowisk roślinnych. 
Runo leśne tych terenów porastają rzadko spotykane w województwie rośliny m.in.: dzwonek brzoskwiniolistny, kokorycz wątła, pajęcznica gałęzista, kokorycz pusta oraz perłówka jednokwiatowa. Oprócz nich żyją tu rośliny chronione takie jak storczyk, bluszcz pospolity, lilia złotogłów czy wawrzynek wilczełko.
Podczas zwiedzania szczególną uwagę należy zwrócić na szacowane na ok 300 letnie drzewostany, wśród których znajdują się 93 dęby o obwodzie pnia wynoszącym ponad 3 m.
Na obrzeżach rezerwatu, wzdłuż leśnych dróg występuje roślinność antropogeniczna.

Rezerwat przyrody Dębina tworzy flora:
  • 448 gatunków roślin naczyniowych
  • 233 gatunków grzybów
  • 68 gatunków glonów
  • 55 gatunków mszaków
  • 40 gatunków porostów

Zdjęcia


Zimowy krajobraz lasów

Dodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Trzech walczących rycerzy podczas Festynu Cysterskiego

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook