Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

Kościół farny z drewnianą dzwonnicą

Budynek mieści się przy ulicy Klasztornej 16 w Wągrowcu. Jest to najstarsza świątynia w mieście. Jej budowa została zapoczątkowana w XVI wieku, kiedy to zdecydowano, że obecny kościół zastąpił stojącą wówczas w tym samym miejscu drewnianą świątynię. Jej Konsekracja odbyła się w 1575 roku. Kościół farny spośród innych budowli w Wągrowcu wyróżnia późnogotycki styl połączony z wczesnorenesansowymi szczytami budynku. Świątynia powstała z murowanych cegieł oraz granitowych ciosów pozostałych z rozbiórki zabudowań poklasztornych w Łeknie, które stanowiły kolebkę cystersów w Wielkopolsce.
Budynek przy południowej oraz zachodnia elewacji posiada cylindryczne wieżyczki.
Środek kościoła chowa wiele cennych zabytków, wśród których znajduje się dziewięć ołtarzy oraz nastawa dziesiątego. Najstarszy z nich powstał w późnym renesansie w XVI wieku. Z tego samego okresu są również malowidła zdobiące ściany Kaplicy Różańcowej.
Na terenie świątyni mieści się również zabytkowa, drewniana dzwonnica, która powstała w 1847 roku. Posiada ona podmurówkę.
W 2004 roku miały miejsce prace remontowe, dzięki którym została odnowiona drewniana część obiektu. W tym samym roku został również zastąpiony służący od kilku wieków dzwon, który można oglądać na cokole wyremontowanej drewnianej dzwonnicy.

Obecnie budynek należy do parafii pw. św. Jakuba Apostoła - Fara

Dane kontaktowe:
62-100 Wągrowiec
ul. Klasztorna 16
tel. 67 26 20 999
e-mail: farabiuro@wp.pl

Lokalizacja:Wirtrualna podróżDodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Kamienice wokół  rynku

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook