Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

Klasztor pocysterski w Wągrowcu

Wzniesiony pod koniec XIV wieku na murach gotyckiego obiektu, klasztor pocysterski, powstał w stylu późnobarokowym. Od ok. 1392 do 1835 - 36 roku budynek należał do zakonu cystersów. W 1747 roku klasztor niemal doszczętnie spłonął w wielkim pożarze, a jego odbudowa trwała ponad 50 lat i prawdopodobnie zakończyła się dopiero w 1799 roku. 

Na przełomie 1835 i 1836 roku została przeprowadzona sekularyzacja, a w budynkach poklasztornych umieszczono więzienie oraz sąd powiatowy. Sam kościół przyjął funkcje parafialne. Podczas II wojny światowej zabudowania zostały przekształcone w magazyny wojskowe, które spłonęły w pożarze wywołanym przez wycofujące się wojska niemieckie. Ogień strawił zabudowania w nocy z 20 na 21 stycznia 1945 roku. Świątynia została odrestaurowana dopiero w okresie powojennym.

Zabytek prócz ciekawej historii ma również wiele cennych dzieł. Jednym z najważniejszych jest rzeźba Maryi z dzieciątkiem, która powstała w późnym gotyku w XVI wieku. Świątynia może również zachwycić soborowym ołtarzem z bogatymi i licznymi zdobieniami, tronem papieskim oraz lektorium. Zostały one wykorzystane w trakcie obchodów milenijnych uroczystości i wizyty papieża Jana Pawła II w Gnieźnie w 1997 roku.

Świątynia posiada także podziemia, które są udostępniane dla zwiedzających. Dokonywano w nich pochówku żyjących tu zakonników. Wśród zabudowań znajduje się również studnia o głębokości 25 metrów, która stanowi centrum krużganek wirydarza.

Parafia poklasztorna zarządza północnym i zachodnim skrzydłem pocysterskiego klasztoru, natomiast południowa i wschodnia część budynku zostały przeznaczone na inne cele.
Sień klasztoru prowadzi do karceru, gdzie znajduje się lapidarium z ekspozycją architektonicznych motywów. Znajdują się w tym miejscu ozdobione motywami miecza płyty nagrobne pod którymi spoczywają krzyżowcy.
Klasztor w swych krużgankach posiada stałą wystawę opisującą historię opactwa łeknieńsko wągrowieckiego. Zwiedzanie wystawy należy najpier ustalić w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.

Dane kontaktowe:
62-100 Wągrowiec,
ul. Klasztorna 21,
tel: 67 26 20 125
e-mail: wagrowiec.paulini@gmail.com


Zdjęcia klasztoru pocysterskiego w Wągrowcu

Późnobarokowy klasztor pocysterski w Wągrowcu

Położenie klasztoru pocysterskiego


Wyświetl większą mapę

Wirtualna wycieczka:





Dodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Pocysterski klasztor

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook