Atrakcje turystyczne powiatu wągrowieckiego

Jezioro Durowskie (Durowo)

Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Wągrowca. Niezależnie od pory roku wzdłuż jego brzegów można spotkać licznych spacerowiczów rozkoszujących się spokojem, przyrodą oraz pięknymi widokami.
Durowo (tak brzmi urzędowa nazwa jeziora nadana przez Komisję Nazw Miejscowości i Okiektów Fizjograficznych) leży w samym centrum miasta. Jest ono jeziorem rynnowym połączonym z Jeziorem Kobyleckim po przez Strugę Gołaniecką. Durowo ciągnie się wzdłuż ulicy Kościuszki, przy której została zlokalizowana piękna, piaszczysta plaża. Obok niej znajduje się również wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaków, rowerów wodnych, żaglówek) oraz przystań żeglarska. Turyści liczący na odrobinę adrenaliny mogą zdecydować się nawet na rejs katamaranem.
Co roku latem na jeziorze organizowane są regaty żeglarskie, a w 2001 roku odbyły się Mistrzostwa Świata w Modelarstwie Żaglowym. W 2011 roku odbyły się natomiast regaty żeglarskie z okazji 50-lecia Klubu Żeglarskiego "Neptun". Prócz wielu atrakcji na samej tafli wody, Durowo oferuje również malownicze tereny do spacerów i wypoczynku. Piękna promenada biegnąca wzdłuż samego brzegu jest idealna zarówno na długie i romantyczne spacery jak również na przejażdżki rowerowe. Spacerując promenadą można podziwiać liczne rzeźby stworzone przez poznańskich rzeźbiarzy, niestety w większości zniszczone przez wandali lub graficiarzy. Od wschodniej strony w jezioro wgryzają się liczne pomosty, na których można wypoczywać, opalać się czy wędkować. W okresie zimowym dużą atrakcją są liczne ptaki, które mieszkańcy miasta chętnie dokarmiają. Szczególnie duże grupy łabędzi oraz kaczek czekają na okruszki przy miejskiej plaży.
Na wschodnim brzegu Jeziora Durowskiego położony jest teren miejskiego parku oraz liczne zabudowania z początków XX wieku. Na zachodnim brzegu leży natomiast ośrodek rehabilitacyjno wypoczynkowy Wielspin, który otoczony jest terenami zalesionymi.
Z powodu podatności na degradację, jezioro sklasyfikowano jako III klasy czystości.


Informacje o Durowie

Lokalizacja: Pojezierze Chodzieskie
Powierzchnia tafli wody: 143,7 ha
Wymiary 4340 x 540 m
Wysokość lustra: 78,1 m n.p.m.
Średnia głębokość: 7,9 m
Maksymalna głębokość: 21,5 m
Objętość 11322,9 tys. m3
Rzeki wpływające Struga Gołaniecka
Klasa jakości wody: III (wg. badań z 2011 r.)

PołożenieGaleria zdjęć

Plaża nad Jeziorem Durowskim Plaża nad Jeziorem Durowskim, foto 2

Dodaj komentarz:
Użytkownik:
Komentarz:

Komentarze:

Aktualności

Więcej aktualności

Ogłoszenia:

Więcej ogłoszeń

Oferty pracy

Starsze oferty

Losowe zdjęcie

Oddział rycerzy przed pokazową bitwą na Festynie Cysterskim

Reklama
Kanał YouTube
Profil strony w Google+
Profil strony na Facebook